مجله باتری

روش تشخیص باتری تقلبی از اصلی چیست ؟

باتری موبایل

روش تشخیص باتری تقلبی از اصلی چیست ؟

تعویض باتری گوشی های موبایل یک امر اجتناب ناپذیر می باشد و همه کاربران گوشی موبایل و تبلت بعد از مدت زمان معین باید نسبت به تعویض باتری موبایل خود اقدام کنند.
یکی از مهم ترین دغدغه های  که زمان  تعویض باتری گوشی ذهن شما را مشغول می کند  اینکه یک باتری اورجینال و اصل را  پیدا کرده و  خریداری نمایید.
متاسفانه هم اکنون نمونه های تقلبی یا فیک زیادی از باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل در بازار وجود دارند که قیمت های ارزان تری نسبت به نسخه اورجینال باتری را ارائه می‌کنند یا حتی در برخی موارد ممکن است با قیمت گرانی هم عرضه شوند و بدین صورت کاربر را دچار سردرگمی کنند.
اگر باتری تقلبی تهیه کنید چون بازدهی مناسب را ندارد مجبور به هزینه مجدد برای خرید باتری اصلی می‌شوید. پس بهتر است باتری اصلی تهیه کنید تا از مشکلات احتمالی بالا جلوگیری کنید.
اما روش  تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل چیست ؟

روش صددرصد تشخیص باتری تقلبی از باتری اصلی و اورجینال وجود ندارد که به طور قطع تمایز داد ولی به هر حال یک سری نکاتی در خصوص باتری اصلی و اورجینال وجود دارد که از بررسی مجموع آنها می توان به اصل یا تقلبی بودن باتری موبایل  پی برد.

1- بررسی وجود تراشه  NFC زیر باتری موبایل

باطری های اورجینال حتما این تراشه رو باید داشته باشند در صورتی که باطری غیر اورجینال فاقد NFC است

باتری های جدید زیر پوسته خودشون برچسب سیاه رنگی به نام  NFC دارند (با استفاده از این تراشه اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود مهم‌ترین کاربرد NFC، پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود.)

2-بررسی برچسب دور باتری موبایل 

دور باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل یک برچسب نصب می‌شود که حاوی اطلاعاتی همچون تاریخ تولید باتری، ظرفیت آن، هشدارها، لوگوی شرکت سازنده و غیره خواهد بود.

اگر برچسب دور باتری کاملا صاف و بدون برآمدگی و درز روی بدنه آن چسبیده شده باشد، این مسئله یکی از نشانه های اورجینال یا اصل بودن باتری خواهد بود،

3- بررسی لبه باتری موبایل

اگر باتری اصل باشد، لبه های آن کاملا دقیق و صاف طراحی شده و برچسب روی باتری هم کاملا هماهنگ روی لبه باتری سوار می‌شود، اما اگر باتری تقلبی باشد لبه های فوقانی و زیرین آن ممکن است صاف و صیقلی نباشند و همچنین مابین برچسب روی باتری و لبه آن فاصله‌ای مثل عکس بالا و سمت راست وجود داشته باشد و کلا ناهماهنگی هایی از این نظر در دو بخش فوقانی و زیرین باتری مشاهده گردد

4-بررسی نوشته های روی برچسب باتری موبایل

فونت نوشته های روی برچسب باتری های تقلبی کم رنگ و کم کیفیت یا بیش از اندازه پر رنگ هستند و در برخی موارد هم ممکن است این نوشته ها کج و ناخوانا روی برچسب باتری حک شوند، اما باتری های اصل اینگونه نیستند و عموما نوشته های روی برچسب آن ها کاملا یکنواخت و با شدت رنگ نسبتا بالا حک می‌شوند. البته تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته های روی برچسب باتری کار خیلی ساده‌ای نیست

5- بررسی زوایای باتری موبایل

زاویه پایین باتری اصل دارای ساخت دقیق و تمیز با لبه‌های کوچک‌تر می باشد. درحالی که زوایه پایین باتری تقلبی بزرگ‌تر بوده و لبه‌های خشن و کیفیت ساخت پایینی دارد.

6- بررسی محل اتصالات باتری موبایل

این اتصالات در باتری های تقلبی نسبت به باتری‌های اورجینال کوچکتر و تاریک‌تر هستند و پلاستیک ما بین آن ها بزرگتر از مدل‌های اصلی می باشد. (در بالا سمت راست باطری اصل است).

فاصله میان اتصالات از سطح خود باتری در باتری‌های تقلبی بزرگتر از باطری‌های اصلی می‌باشد. ضمنا، محدوده‌ای که توسط کاغذ پوشیده شده است در باتری‌های اصل اندکی بزرگتر از مدل‌های تقلبی است. در عکس زیر باتری اصلی سمت راست است.

7: جنس پلاستیک باتری 

باتری های اصل سطح یکنواختی دارند که در آن‌ها از پلاستیک PC استفاده شده است ولی باتری‌های تقلبی پوشش ضخیمی دارند و در آن‌ها از پلاستیک بازیافتی استفاده شده که شکننده و ترد می‌باشد.

متریال پوشش باتری‌های اصل در برابر ضربه محکم و سخت است و رنگ سطح آن یکنواخت، تمیز، شفاف و بدون هیچ گونه خراش و آسیب دیدگی است.

8-  بررسی  وزن باتری  موبایل

باید بدانید که وزن باتری های اصل و تقلبی با یکدیگر متفاوت است.  بدین معنی که وزن باتری های اورجینال از نوع های کپی بیش تر می شود.

9.  بررسی عبارت SDI بر روی باتری موبایل

پس از جداکردن برچسب باتری مشاهده خواهیدکرد بر روی بدنه محصول نوشته وجود دارد که در نوع اورجینال این نوشته ها شامل عبارت SAMSUNG SDI است.

10- بررسی تعداد سل و نوع سل باتری 

بررسی سل و تعداد سل باتری  یک امر تخصصی است و به راحتی بدون دستگاه قابل تشخیص نیست ولی به طور کلی  تشخیص داشتن نوشته ی هک شده SAMSUNG بر روی سل باتری زیر لایه باتری  نشان از باتری اورجینال دارد   سل سامسونگ بهترین سل استفاده شده در باتری های سامسونگ است.

11- قیمت باتری

قیمت باتری اصلی به علت استفاده از سلول های لیتیوم سامسونگ مدار های اصلی قطعا کمی گران هستند . البته  متأسفانه بعضی باتری ها تقلبی هم با قیمت بالا ارائه می شود و این  دلیل خوبی برای تشخیص باتری اصلی از  تقلبی نیست .

 

برای خرید باتری حتما باید به نکاتی که در بالا ذکر شد توجه کنید و حتما باتری دارای گارانتی و از فروشگاه معتبر خریداری کنید.

 

 

لطفا به مفید بودن این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *