مجله باتری

علائم خرابی باتری موبایل

باتری موبایل

علائم خرابی باتری موبایل

شاید در ذهن شما هم این سوال ایجاد شده باشد که نشانه های خراب شدن باتری گوشی چِیست ؟ و چگونه می توان متوجه این علائم گردید؟

آیا مشکلات و ایرادات پیش آمده گوشی مربوط به باتری است یا نرم افزار گوشی ؟

دلیل بعضی از مشکلات گوشی می تواند هم از باتری موبایل باشد هم از نرم افزار و  سایر آی سی و خازن گوشی پس چگونه باید متوجه شویم که عیب از کجاست ؟

بعضی از علائم خرابی باتری موبایل ، به طور صد در صد به خود باتری موبایل بر می گردد و بعضی دیگر می توانداز باتری باشد یا از سایر موارد

در اینجا علائم خرابی باتری برای شما گرامی یان توضیح داده می شود :

1- خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی

یکی از نشانه های خراب شدن باتری ، خالی شدن ناگهانی شارژ باتری گوشی میباشد . این مشکل معمولا بدین صورت رخ می دهد که شارژ باتری بصورت ناگهانی خالی می شود و بصورت کم شدن آرام و یکنواخت نیست و پلکانی از شارژ کاسته می شود تا جایی که باتری در کمتر چند ساعت خاموش می شود .

البته نمی توان گفت که خالی شدن ناگهانی شارژ باتری موبایل یکی از اصلی ترین نشانه های خراب شدن باتری موبایل محسوب می شود . گاهی این مشکل با یک کالیبره ساده برطرف می شود .

گاهی خالی شدن باتری در اثر استفاده از گوشی و انجام بازی و برنامه های گوناگون است همچنین گاهی خرابی آی سی شارژ و آی سی تغذیه گوشی باعث تخلیه سریع شارژ شده و کل جریان باتری را تخلیه می کند. ولی اگر بی دیل و یک مرتبه باتری خالی شد احتمالا زمان تعویض باتری گوشی فرا رسیده است.  توصیه می شود قبل از هرگونه  تعمیر برد حتما اول یک باتری تعویض کنید.

2- گوشی موبایل تان خاموش می شود!

در این حالت ممکن است گوشی موبایتان خاموش شود و در بعضی از مواقع ممکن است دیگر روشن نشود. ممکن است هیچ نشانه ای از شارژ یا هشدار یا صدایی نداشته باشد.  این مورد احتمالا از باتری موبایل می باشد همجنین ویروسی بودن نرم افزار و…  احتمال خاموش شدن گوشی باشد.

3- گوشی فقط در زمان اتصال به شارژر روشن می ماند!

گاهی گوشی موبایل تنها در زمانی که به شارژ وصل است روشن می ماند و در زمان جدا کردن سوکت شارژ گوشی خاموش می شود. در واقع گوشی به خوبی کار می کند اما باتری گوشی موبایل نمی تواند انرژی الکتریکی را ذخیره کند.در این حالت مشکل مطمنا از باتری است و باید باتری گوشی را تعویض نمایید.

4- شارژ نشدن باتری بعد از اتصال به منبع انرژی

یکی دیگر از نشانه های خراب شدن باتری موبایل ، شارژ نشدن باتری میباشد . در این حالت زمانی که کاربر گوشی خود را به پریز برق متصل می کند ، شارژ شدن گوشی را مشاهده نمی کند . البته ممکن است این مشکل از شارژر باشد . اما اگر بعد از بررسی شارژر ، از سالم بودن آن اطمینان حاصل کردید ، مطمئن باشید که باتری شما خراب شده است و دیگر قادر به دریافت انرژی نمی باشد و باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید

5- بدنه گوشی یا باتری بیش از حد معمول داغ می شود!

معمولا باتری های قابل شارژ در اثر شارژ و دشارژ کمی گرما از خود تولید می کنند. احتمال این که سلول های باتری ترکیبی از الکترولیت قابل اشتعال را انتشار دهند وجود دارد. گاهی هم ممکن است در اثر استفاده های سنگین باتری داغ شود. اما اگر باتری گوشی تان در حالت عادی بیش از حد معمول و طرز قابل توجهی داغ می شود، زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

البته در اکثر اوقات ، استفاده بیش از اندازه ، اجرای بازی های سنگین ، اجرای چند برنامه بصورت همزمان ، روشن نگه داشتن اینترنت و … می توانند باعث داغ شدن باتری گوشی شوند . گاهی داغ شدن گوشی نیز به علت خرابی آی سی شارژ و آی سی تغذیه می باشد که باعث جریان کشی و داغ شدن  گوشی و تخلیه شارژ سریع می شود.

اگر در حالت عادی ، بدون انجام هیچ کاری خاصی گوشی شما داغ شد ، این اطمینان را به خود بدهید که باتری موبایل شما آسیب دیده است و نیاز دارد که تعویض شود

6- گوشی بدون دلیل خاموش و روشن می شود

از علائم دیگر خرابی باتری گوشی ، روشن و خاموش شدن بدون دلیل گوشی میباشد . شاید برای شما پیش آمده باشد که گوشی شما بدون هیچ دلیلی خاموش و روشن شده است . البته این خاموش و روشن شدن می تواند عوامل دیگری به غیر از خرابی باتری داشته باشد . مثلا یک برنامه مخرب می تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم نرم افزاری گوشی شما بشود .

اگر از نرم افزار های گوشی خود مطمئن هستید ، این احتمال را بدهید که باتری شما دچار آسیب شده است و نیاز دارد که هرچه سریع تر تعویض شود . این مشکل زمانی رخ می دهد که باتری نتواند انرژی مورد نیاز سخت افزار را برای اجرای نرم افزار ها تامین کند.

7- هنگ کردن گوشی موبایل

هنگ کردن دستگاه های هوشمند فقط به خاطر نرم افزار و ویروس نیست و در بعضی موارد می تواند ناشی از خراب شدن باتری موبایل باشد.

8- وجود اختلال در روند شارژ

اگر متوجه شدید که باتری بسیار کند شارژ می شود، حتما آن را بررسی کنید. اگر باتری جدید خریداری کرده اید باید فرایند کالیبره را نیز انجام دهید و درصد باتری را چک کنید که به 100 درصد برسد و زمان شارژ شدن را زیر نظر بگیرید. البته در کنار باتری به سایر مشکلات دیگر هم نگاهی بیندازید، برای مثال کابل شارژ و شارژر دیواری هم می توانند علت کند شارژ شدن موبایل یا تبلت باش

9- باتری موبایل باد و متورم شده

باد کردن باتری از آن دسته مشکلاتی میباشد که می تواند هر گوشی را عملا بدون خاصیت نشان دهد . معمولا وقتی باتری باد می کند ، گوشی موبایل هیچ عملکرد خاصی ندارد و خیلی زود خاموش می شود .

هنگامی که باتری های لیتیوم یونی در اثر استفاده زیاد (شارژ و دشارژ) خراب می شوند، براثر داغ شدن و تولید و انتشار گاز های ناشی از گسسته شدن سلول های باتری پوشش باتری مانند یک لایه محافظ عمل می کند و از آتش گرفتن گوشی جلوگیری می کند.
وقتی باتری ها به پایان عمر خود نزدیک می شوند سلول های آن از هم گسسته می شوند و همین امر باعث متورم شدن باتری می شود.این تورم به راحتی با چشم قابل روئت است و علاوه بر آن با لمس کردن نیز می توان متوجه باد کردگی باتری شد. در بعضی از مواقع که باتری متورم می شود به درب پشت گوشی یا به صفحه نمایش فشار وارد می کند و باعث ایجاد برامدگی این نواحی می شود و در گوشی هایی که باتری آنها به راحتی قابل تعویض هستند ممکن است باتری به علت ورم زیلد در جای خود قرار نگیرد.

در بعضی اوقات باد کردن به حدی میباشد که به راحتی از روی درب گوشی قابل مشاهده میباشد ولی برخی اوقات باید باتری را از گوشی جدا کنیم و روی یک سطح صاف بچرخانید . یا اینکه اگر باتری قابل جدا شدن نیست ، از عملکرد گوشی پی به بادکردن باتری ببرید . در ادامه نشانه های خراب شدن باتری را در صورت باد کردن برای شما مطرح می کنیم :

یک تست ساده برای تست باتری باد کرده وجود دارد که میتوان باتری را بر روی یک سطح صاف بچرخانید و در صورتی که باتری متورم شده باشد، به راحتی میچرخد.

10- گوشی موبایل ارو دما باتری یا روی لوگو می ماند ؟

باتری  گوشی موبایل ال جی در صورتی که مشکل  پیدا کند در زمان روشن شدن  ارور دما باتری می دهد و یا روی لوگو گیر می کند . البته روی لوگو ماندن عیب از  هارد و نرم افزار گوشی نیز می باشد.

لطفا به مفید بودن این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *