مجله آی سی

چگونه آی سی را از روی برد جدا کنیم ؟

چگونه آی سی را از روی برد جدا کنیم ؟

برای اینکه بتوایند آی سی موردنظرتان را به درستی از روی برد بلند کنید، به چند پارامتر باید دقت داشته باشید.
اول اینکه به قطعات اطراف توجه کنید. اگر آیسی تان در منطقه خطر بود (مثل تغذیه آیفون که پشت سی پی یو قرار دارد) باید قطعه های حساس را عایق بندی کنید. برای این کار می توانید از فویل آلومینیومی یا سکه استفاده کنید. چیزی که اهمیت دارد خنگ نگه داشتن قطعات حساس است.

از روغن فلکس استفاده کنید

برای سرعت بخشیدن به ذوب پایه ها از روغن کمک بگیرید. لازم نیست مقدار زیادی فلکس روی آن خالی کنید، مقداری که با یک هیت کوچک همه پایه ها را پوشش دهد کافی است. بهترین روغن فلکس های بازار AMTECH و مکانیک هستند البته توجه کنید مدل های تقلبی در بازار بسیار یافت می شود و بهتر است که از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید.

دمای هیتر را تنظیم نمایید

نکته که مورد سئوال می گردد این است که  دمای برداشتن آی سی باید چقدر باشد. جواب این سوال در دو کلمه خلاصه می شود: “بستگی دارد”

همانطور که بالاتر توضیح دهم هرچقدر که در اطراف چیپ قطعات حساس وجود داشته باشد سرعت کار ما نیز باید بیشتر شود. پس فهمیدیم که برای سریع تر شدن کار در این نواحی می توانیم از دمای بالاتری استفاده کنیم.

معمولا رنج دمایی که استفاده می شود از 320 تا 430 درجه می باشد، دمایی بیشتر از این به هیچ عنوان توصیه نمی شود!

 

چطور هیتر را کالیبره کنیم

در واقع کالیبره کردن کردن هیتر یک موضوع تخصصی است. هر تعمیرکار موبایلی که می خواهد برای اولین بار یک آی سی را ریبال کند با این مشکل مواجه خواهد شد که دمای هیتر من دقیقا باید روی چه عدی باشد تا شابلونم تاب برندارد و در سریعترین زمان ممکن ریبالم را انجام دهم.

برای این کار به یک مولتی متر که دماسنج داشته باشد نیاز دارید، مولتی متر را روی رنج دما بگذارید و با هیتر از فاصله یک سانتی متری حرارت دهید. اگر تفاوت عدد نشان داده شده توسط مولتی متر با صفحه هیتر بیشتر از 10 درجه بود هیتر شما نیازبه کالیبره کردن دارد. اول از هرچیز لازم است بدانید که تنها راه تنظیم کردن هیترهای ساده و قدیمی مثل quick 700 پیدا کردن قلق آن است. اما در هیترهای جدیدتر قابلیت کالیبره کردن در آن تعبیه شده است؛ بدین منظور دو کانال 1 و 3 را با هم به مدت چند ثانیه نگه دارید، می بینید که ال سی دی در حال چشمک زدن است این یعنی هیتر در حالت کالیبره قرار دارد. دمایی که مولتی متر به شما نشان داد را با تغییر ولوم هیتر تنظیم کنید و سپس کانال 2 را فشار دهید. تبریک می گویم هیتر شما کالیبره است.

ابتدا روی برد اوراقی کار کنید

هیچ تعمیرکاری از همان اول موفق نشده که همه مدل آیسی را تعویض کند، بنابراین صبور باشید و با کار بر روی بردهای خراب شروع کنید
دو مدل چیپ بر روی برد موبایل داریم، نوع اول معمولی و نوع دوم چسبی است. تعویض ایسی چسبی همانطور که از نامش پیداست زمان و دقت بیشتری می طلبد.
یک ایسی معمولی مثل کدک (codec) را در نظر بگیرید، ابتدا بدون هیچ گونه حساسیتی شروع به کندن آن کنید. ببینید اصلا قلق آن چگونه است، تقریبا چقدر زمان می برد و بعد از چند مدت پایه های ما تقریبا شل شده اند.

حال که یک ذهنیت کلی نسبت به تعویض آیسی پیدا کردید این بار سختگیرانه تر کار کنید. با یک ساعت دستی یا موبایل کرنومتر بگیرید تا زمان از دستتان در نرود.
به میزان کافی روغن فلکس روی آن بریزید. سپس با یک دست هیتر و با دست دیگر پنس را در کنار ایسی نگه دارید. هر چند ثانیه یکبار ضربه ای به آن بزنید تا به حین شل شدن پایه ها سریعا IC را از روی برد بردارید.

  1. نکته مهم: هیتر را در فاصله مناسبی با برد تنظیم کنید. 2 تا 4 سانتی متر فاصله، کافی می باشد.
  2. نکته دوم: به هیچ عنوان هیتر را در یک مکان ثابت نگه ندارید، بلکه به صورت دورانی حرارت هیتر را در همه نقاط آن پخش کنید و به محض غل غل کردن روغن و شل شدن ایسی جدایش کنید.
لطفا به مفید بودن این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *